Menu
 Strona główna
 Aktualności
 Artykuły
 W obiektywie
 Forum
 FAQ
 Odsyłacze
 Pliki do pobrania
 Księga gości
 Statystyki
 Rejestracja
 Zawody
 Zawody – terminarz

 KS "Płaszowianka"
Gdzie, kiedy, jak? Potrzebne informacje znajdziesz w FAQ

 Harmonogram treningów
na oficjalnej stronie klubu

 Login
Login:

Hasło:

zapamiętaj mnie

Zarejestruj się!
Zapomniałeś hasła?

 Użytkownicy Online
Obecnie jest:
0 zarejestrowanych użytkowników
i 5 gości online.

 Polecamy
Ćwiczenia Tai Chi
Tłumacz przysięgły język włoski Kraków
DTP, projektowanie graficzne
Tłumaczenia

Forum - Łucznictwo bloczkowe
Idź poziom wyżej  
 Autor Temat: Regulacja podstawki a "wiotkość" strzały.
NiToNiSio

Postów: 2




status:offline

  
 
Regulacja podstawki a "wiotkość" strzały.
19.07.2005 10:39

Witam,

Mój kolega strzela z łuku bloczkowego Hoyt Oasis Plus '98 o twardości ok 65 funtów. Jest początkującym łucznikiem i ma problemy z doborem strzał a ja niestety nie umiem mu pomóc. Chodzi o to, że mimo bardzo sztywnych strzał Easton XX75 rozm.2514 (waga@29" 328 grains, deflection 0,305)przyciętych do 31,5" w testach ciągle wychodzi, że są zbyt wiotkie. Strzelajac z 30m goła strzała wbija się ok 30cm na prawo od opierzonych z wyraźnie przekrzywioną w lewo nasadką. Sugerowałem regulację podstawki
na boki, ale w żadnym z położeń nie było widocznej poprawy. W końcu podstawka została
ustawiona w osi strzały co przy strzelaniu z palców nie jest chyba do końca poprawne(wydaje mi się, że powinna być wysunięta minimalnie w lewo dla praworęcznych). Jeśli ktoś mógłby podpowiedzieć jaka może być przyczyna opisanych problemów będę bardzo, bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
Wojtek

 
hrehor

Postów: 104


Admin


status:offline

 WWW 
 
Re: Regulacja podstawki a "wiotkość" strzały.
19.07.2005 17:11

Witaj, problem jest podstawowy: typowa podstawka do łuku bloczkowego (taka która podpiera strzałę tylko od dołu - bez bocznego oparcia) nie nadaje się do strzelania z palców. Trzeba tu użyć spustu. Jeśli zamierza się strzelać z palców z compounda to należy użyć podstawki przewidzianej dla takiego strzelania. Potrzebna jest kompensacja nacisku z boku strzały (jak buton w klasycznym łuku). Bez tego ani rusz. Cięciwa zawsze zejdzie z palców w bok a to natychmiast zrzuci strzałe z podstawki więc żadne regulacje lewo/prawo nie pomogą. Strzała poleci tak jak napisałeś. Tak w ogóle to strasznie długie te strzały. Kolega to jakiś wielkolud? Zgodnie z danymi, które podałeś to ta strzała będzie sporo za twarda. Nawet jeśli łuk ma rzeczywiście 65 funtów. Czy sprawdzaliście to doświadczalnie czy opieracie się na tym co napisane na łuku?


Przy okazji. Jeśli kolega jest początkującym łucznikiem i nie zamierza polować na niedźwiedzie to niech sobie ten łuk trochę odpuści. 65 funtów to sporo i można nabawić się kontuzji.

Jeśli zaś kolega zamierza startować w jakichkolwiek zawodach rozgrywanych zgodnie z regulaminem FITA to przypominam, że maksymalna siła łuku nie może przekroczyć 60 funtów, a grubość strzały 9,4 mm.


pozdrawiam

 
Gość

Postów: 0




  
 
Re: Regulacja podstawki a "wiotkość" strzały.
19.07.2005 20:58

Wielkie dzięki za wszystkie wyjaśnienia

Podstawka ma tak jak pisałeś kształt widełek i podpiera strzałe od dołu. Nie wiedziałem, że idzie w parze tylko z mechanicznym spustem.
Jeśli zaś chodzi o długość strzał i twardość łuku... cóż, facet jest rzeczywiście solidnie zbudowany i radzi sobie ze wspomnianą twardością całkiem dobrze. Pisząc, że jest początkującym łucznikiem miałem na myśli niecały rok strzelania nie zaś zupełne początki. Z tego co wiem nie od razu podkręcił siłę naciągu na maxa.

Jeszcze raz dziękuję i przepraszam za nieco "lamerskie" pytanie

Pozdrawiam,
Wojtek

 
hrehor

Postów: 104


Admin


status:offline

 WWW 
 
Re: Regulacja podstawki a "wiotkość" strzały.
20.07.2005 09:06

Nie masz za co przepraszać. Z chęcią zawsze pomogę.

pozdrawiam

 

Idź poziom wyżej  

 This website was created with  phpWebThings  1.4
© Copyleft by Hrehor, Racho & Magdasko, Kraków 2004 – 2014
  Strona wygenerowana w czasie 0,1170 s - 39 zapytań