Menu
 Strona główna
 Aktualności
 Artykuły
 W obiektywie
 Forum
 FAQ
 Odsyłacze
 Pliki do pobrania
 Księga gości
 Statystyki
 Rejestracja
 Zawody
 Zawody – terminarz

 KS "Płaszowianka"
Gdzie, kiedy, jak? Potrzebne informacje znajdziesz w FAQ

 Harmonogram treningów
na oficjalnej stronie klubu

 Login
Login:

Hasło:

zapamiętaj mnie

Zarejestruj się!
Zapomniałeś hasła?

 Użytkownicy Online
Obecnie jest:
0 zarejestrowanych użytkowników
i 2 gości online.

 Polecamy
Ćwiczenia Tai Chi
Tłumacz przysięgły język włoski Kraków
DTP, projektowanie graficzne
Tłumaczenia

Tuning, czyli żadne czary
Tuning cz. 1
Dodane przez hrehor 31.12.2004

Indeks

» Tuning cz. 1
» Tuning cz. 2
» Tuning cz. 3
» Tuning cz. 4
» Tuning cz. 5

Poniższy tekst jest dość dosłownym tłumaczeniem Easton Tuning Guide. Oryginalny Przewodnik można znaleźć tutaj.

W dalszej części artykułu, niektóre akapity oznaczone są poniższymi ikonami wskazującymi do kogo jest adresowany kolejny akapit. Jeśli ikona nie występuje, oznacza to, że dany akapit pasuje do każdego rodzaju łuku i stylu strzelania.

dotyczy łuku
bloczkowego

dotyczy łuku
bloczkowego

dotyczy łuku
klasycznego

dotyczy łuku
klasycznego

 Wprowadzenie do tuningu.
Poprawna regulacja łuku może być osiągnięta tylko przy użyciu poprawnie dobranych strzał. Najlepiej dobrać strzały za pomocą tabeli Easton's Arrow Shaft Selection Charts lub np. programu Shaft Seletor "Plus", dostępnego na stronach Easton Archery*. Prawidłowy dobór strzał zweryfikujemy w czasie tuningu. Przed rozpoczęciem tuningu upewnijmy się, że strzały są proste, prawidłowo opierzone i mają poprawnie ustawioną nasadkę.

* Ostatnio przeczytałem tu, że dobierając strzały do współczesnych, szybkich łuków bloczkowych należy raczej wybrać strzały sztywniejsze niżby to wynikało z tabeli Eastona. Jest to spowodowane tym, że określenia round cam, medium cam i hard cam są zbyt ogólne. Np. dla bloczków typu hard cam uwzględniona jest prędkość strzał wg IBO 280 fps, podczas gdy łuki przekraczające IBO 300 fps są już niemal standardem.
przyp. hrehor

 Zainstaluj do łuku wszystkie akcesoria
Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek procedury regulacyjne, zainstaluj do łuku wszystkie potrzebne akcesoria jakich używasz do strzelania. Np. celownik, stabilizatory, podstawkę, tłumiki drgań itp. Każda dokonana regulacja i każda zmiana w sprzęcie wpłynie na końcowy rezultat tuningu. Istotnym jest by zmieniać tylko jedną rzecz w tym samym czasie.

 Wstępne ustawienie łuku.
Jeśli wstępne ustawienie łuku będzie poprawne, cały tuning okaże się procesem łatwym i przyjemnym. W przeciwnym razie możemy długo próbować bez specjalnych rezultatów..

 Zainstaluj gniazdko
Przewodnik po tuningu Eastona doradza zainstalowanie przesuwalnego gniazdka (nocking point) około 0,5 cala (A = 13 mm) ponad środkiem łuku wyznaczonym przez button lub podstawkę, a dla łuków bloczkowych 0,25 cala (A = 6,3 mm).Te wartości należy potraktować jako wyjściowe do dalszej regulacji. Przy czym w łuku bloczkowym niewielkiej korekty można także dokonać obniżając lub podwyższając podstawkę. Niestety nie ma takiej możliwości w łuku olimpijskim.


Znajdź środek ramion (limb center)
Aby można było dalej regulować musimy mieć punkt odniesienia. To właśnie będzie limb center, a w łukach bloczkowych balanced limb center. Jak znaleźć środek ramion?
W klasycznym łuku zwyczajnie przyklejmy poprzeczne kawałki plastra wewnątrz ramion np. 10 cm od majdanu. Następnie zmierzmy szerokość ramion i wyznaczmy środek. Zaznaczmy długopisem na plastrze znaki które pokażą środek ramion.

W łuku bloczkowym jest trochę trudniej. Środek ramion wyznaczmy w ten sam sposób co w łuku klasycznym, natomiast musimy pamiętać o przesunięciu cięciwy względem rzeczywistego środka ramion. Przesunięcie wynika z konstrukcji bloczków. Najlepiej zmierzyć jak przesunięta jest cięciwa na bloczkach. I o wynik tego pomiaru przesunąć punkt środka ramion. Ten przesunięty punkt nazywać będziemy ważonym środkiem ramion (balanced limb center)

Centrowanie strzały
Ogólnie mówiąc "centrowanie" polega na takim ustawieniu podstawki czy buttonu aby strzała opuściła łuk ze środka ramion, lub ważonego środka ramiono (łuki bloczk.). W rzeczywistości promień strzały posiada dwa węzły (teoretyczne punkty) które powinny opuścić łuk dokładnie nakierowane na cel. Wypuszczenie strzały za pomocą palców powoduje boczne (horyzontalne) drgania strzały w locie (oscylację poziomą). Natomiast użycie spustu powoduje drgania pionowe (oscylację pionową). Z tego powodu strzała musi być ustawiana odpowienio do sposobu puszczania cięciwy.


Kiedy palce zwalniają cięciwę, strzała oscyluje (wygina się) w płaszczyźńie poziomej. Pierwsze z wygięć jest w kierunku łuku, drugie na zewnątrz. To powoduje opuszczenie podstawki przez strzałę. W następnej sekwencji wygięć nasadka zeskakuje z cięciwy. Strzała leci do celu ciągle oscylując w płaszczyźnie poziomej. Wielkość oscylacji zmiejsza się miarę lotu strzały.


 Ustawienie lewo/prawo
Należy ustawić pozycję buttonu lub podstawki w taki sposób aby grot strzały był ustawiony odpowiednio do sposobu strzelania i używanego wyposażenia.

Przykręcając lub odkręcając button ustaw czubek grotu (1,5 - 3,2 mm) na zewnątrz cięciwy. Pamiętać należy o prawidłowym wycentrowaniu samej cięciwy. Grot strzały jest ustawiony lekko na zewnątrz cięciwy (w lewo dla praworęcznych łuczników) aby zrównoważyć wciśnięcie buttonu kiedy zwalniamy cięciwę.

Przesuwając podstawkę ustaw grot strzały dokładnie w ważonym środku ramion. Oś strzały powinna tworzyć jedną linię z cięciwą i ważonym środkiem ramion. Kiedy używamy spustu, strzała najczęściej oscyluje w płaszczyźnie pionowej niema więc potrzeby kompensowania bocznych oscylacji za pomocą buttonu. Rysunek pokazuje poprawne ustawienie strzały, w zależności od stylu strzelania.


 Ustawienie podstawki
Poprawne umiejscowienie bocznego ramienia podstawki ma największy wpływ na czystość wyjścia strzały. Wszystkie dobre podstawki do łuku klasycznego dają możlwość regulacji wystawienia bocznego ramienia. Regulacja podstawki powinna być tak przeprowadzona, aby patrząc z góry, strzała leżąca na podstawce przesłaniała w całości ramię boczne.

W typowo używanych z łukami bloczkowymi podstawkach należy upewnić się, czy ramię podstawki jest wystarczająco wąskie aby zapewnić czyste przejście dwóch dolnych lotek nad ramieniem podstawki. Jest to bardzo ważne, gdy strzelamy z użyciem spustu, kiedy strzała niemal na całej długości dotyka ramienia podstawki. Używając cienkich strzał typu ACE lub podobnych należałoby zastanowić się na znacznym zmniejszeniem szerokośći ramienie podstawki.

Regulacja dla strzał z nasadkami zewnętrznymi (outserts).

Użwając strzał z nasadkami zewnętrznymi np. Beiter outsert-nock może okazać się niezbędna niewielka korekta (w górę) położenia gniazdka. Średnica nasadki typu outsert jest zauważalnie większa niż średnica strzały. Nieco wyższe usytuowanie gniazdka zmniejszy możliwość potencjalnych problemów z czystością wyjścia strzały.

 Ustawienie celownika.
Początkowe ustawienie celownika powinno być w linii strzały.

 Ustawienie Buttonu.
Początkowo ustaw napięcie sprężyny buttonu na minimum.

 Brace height (rozmiar w talii)
Zacznij od najniższego "fabrycznego" ustawienia, używając poniższej tabelki. Aby znaleźć optymalny brace height skręcaj cięciwą aby ją skrócić. To zwiększy talię łuku.

Długość łuku

Startowa wartość brace height

64"

8 1/4-8 1/2"

21,0-21,6 cm

66"

8 3/8-8 5/8"

21,3-21,9 cm

68"

8 1/2-8 3/4"

21,6-22,2 cm

70"

8 5/8-8 7/8"

21,7-22,5 cm

Każdy łuk jest inny. Nawet ten sam model, tego samego producenta. Tak więc ważne jest znaleźć optymalną talię pasującą do tego konkretnego łuku i stylu strzelania. Strzel kilka strzał z sugerowanymi fabrycznymi ustawieniami, a następnie dodaj 3-4 skręcenia na cięciwie. Strzel ponownie kilka strzał. Kontynuuj aż poczujesz, że łuk zachowuje się najspokojniej i najciszej kiedy strzelasz.
Jeśli cięciwa jest zbyt krótka na ustawienie najniższej "fabrycznej" wartości talii, użyj nieco dłuższej cięciwy. Jeśli jest odwrotnie, użyj krótszej.

Wielkość brace height (talii) determinuje punkt, w którym strzała oddziela się od cięciwy oraz stopień ugięcia strzały kiedy ta opuszcza cięciwę. Najlepszym rozmiarem talii dla łuku jest taki rozmiar, który zapewni najbardziej pasujące ustawienie strzały w końcowej fazie jej wyrzucania z łuku. Optymalna talie może znacząco zwiększyć skupienie strzał.

 Dopasowanie nasadki do cięciwy
Siła wciskana czy uwalniania nasadki z cięciwy niezbędna do oddzielenia strzały od cięciwy może być niezwykle istotna, zwłaszcza w łukach o lżejszym naciągu (30 funtów i mniej). Nasadka powina być na tyle ciasna, aby łatwo unieść ciężar strzały kiedy ta wisi na cięciwie pionowo w dół. Aby to sprawdzić zawieś strzałę pionowo w dół na cięciwie, a następnie "strzel" naciągając cięciwę 2,5 do 5 cm. Strzała powinna oddzielić się od cięciwy. Jeśli to nie nastąpi nasadka jest zbyt ciasna do gniazdka na cięciwie. Spróbuj użyć nieco cieńszej owijki.

cdn.




komentarze
15.06.2005 22:33 - HAMMER
Kiedy wreszcie ustawie jak nalezy mojego kosiorka??
potrzebuje naprawde duzo cierpliwosci, zaczyna mi jej brakowac
ale juz jest coraz lepiej
a te wiadomosci bardzo mi pomogly
DZIEKUJE
 

Dodaj swój komentarz
Tylko zarejestrowany użytkownik może dodawać komentarze. Jeśli nie masz swojego konta to zarejestruj się! Rejestracja jest darmowa!

Cookie 
Nasz serwis korzysta z plików cookie facebooka oraz google. Jeśli nie chcesz, aby były zapisywane na twoim urządzeniu zmień ustawienia przeglądarki.

W obiektywie 

Foto i wideo aktualności 

  Zdjęcia i filmy z zawodów łuczniczych

  2010-2012

  2009-2010


Kartka z kalendarza 
Marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd




1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Płaszowianka w sieci 

Ostatnio odwiedzali serwis 
Carnivall
racho
hrehor
nat
Polina27
krispol
jurek
bishop

/-/ Michele Frangilli 
łucznictwo

Ostatnie komentarze 
zdjęcia z zawodów moż...
zdjęcia z zawodów moż...
szkoda, ze nie napisa...
hmm..., nie ma o czym...
Duże brawa i serdeczn...
Za miesiąc 24.04 ...
Wielkie brawa i serde...
Jak widać z planów ni...

Wygląd strony 



Statystyki 

Oglądalność serwisu www.plaszowianka.go.pl


Powered by 
phpWebThings powered


 This website was created with  phpWebThings  1.4
© Copyleft by Hrehor, Racho & Magdasko, Kraków 2004 – 2014
  Strona wygenerowana w czasie 0,1102 s - 22 zapytań